Jak odbierać?How receive?

Telewizja

Dostarczamy sygnał

od nadawców telewizyjnych

do końcowych użytkowników.

Rozwijamy platformę naziemnej

telewizji cyfrowej.


Infolinia na temat odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T tel: 12-627-3280.....................................................................................................................................................................................

Jak odbierać MUX-8?

Multipleks ósmy (MUX-8) to kolejna sieć naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T, która została  uruchomiona w Polsce. MUX-8 nadawany jest w paśmie VHF (kanały 5-12, zakres częstotliwości 174-230MHz). Dla części widzów może to oznaczać konieczność regulacji lub modernizacji odbiorczych instalacji antenowych.

 

W przypadku, gdy obecna instalacja antenowa nie umożliwia odbioru zakresu VHF konieczna będzie rozbudowa o nową antenę VHF i sumowanie sygnału ze wszystkich anten. Przed zakupem nowej anteny warto jednak sprawdzić obecną instalację antenową, poprawić wszystkie połączenia, ewentualnie skorygować kierunek ustawienia anteny, gdyż w niedużych odległościach od nadajnika, gdzie sygnał jest najsilniejszy może się okazać, że uzyskamy satysfakcjonujący odbiór bez dodawania nowej anteny.

W wielu regionach MUX-8 nadawany będzie w polaryzacji pionowej, dlatego przed wyborem i instalacją anteny należy zwrócić uwagę na polaryzację sygnału, który zamierzamy odbierać.

Informacje o zalecanym kierunku odbioru oraz parametrach nadawanego sygnału w planowanym punkcie odbioru można znaleźć m.in. za pomocą aplikacji EmiMaps.
Pomocą przy doborze anteny mogą służyć także nasze Poradniki.

Przy wyborze anteny zawsze należy się kierować poniższymi zasadami:

  • Nie ma anten uniwersalnych. Antenę dobieramy do konkretnej lokalizacji i parametrów sygnału, który planujemy odbierać. W przypadku MUX-8 ważna jest także polaryzacja sygnału.

  • Unikajmy anten pokojowych i panelowych, poza niektórymi lokalizacjami blisko obiektów nadawczych, nie zapewniają one stabilnego odbioru.

  • Nie sugerujmy się opisami marketingowymi. Nie ma anten "cyfrowych", "DVB-T", "HDTV", te i podobne napisy to jedynie zabiegi marketingowe nie mające nic wspólnego z jakością produktu.

  • Zbyt duża, często mocno wyeksponowana na opakowaniu, wartość dB, dBi bardzo często wynika z zastosowanego wzmacniacza (nie zawsze dobrej jakości), a nie zysku samej anteny.

  • W miarę możliwości unikajmy wzmacniaczy antenowych. Wzmocnienie wzmacniacza to nie to samo co zysk anteny. Źle dobrany (do lokalnych warunków) wzmacniacz pogarsza parametry sygnału.