WZMOCNIJ SYGNAŁ SIECI
KOMÓRKOWYCH Z EMITEL

Systemy antenowe DAS

Zastosowanie systemów antenowych DAS przyczynia się do poprawy zasięgu radiowego sieci komórkowych zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków.

WYZWANIE

Problemy z zasięgiem i pojemnością sieci komórkowej związane są z topografią terenu, konstrukcją budynków, specyfiką danej lokalizacji (duży ruch na małym obszarze, np. stadion sportowy). Efektem jest słaba łączność bezprzewodowa lub jej brak, niska jakość połączeń telefonicznych, brak możliwości transmisji danych.

DAS to sieć anten, która wysyła i odbiera sygnały łączności komórkowej, poprawiając w ten sposób łączność głosową i transmisję danych dla użytkowników końcowych.

ROZWIĄZANIE

Systemy antenowe DAS poprawiają zasięg radiowy sieci komórkowych, zapewniają właściwe parametry techniczne sieci na małej przestrzeni o dużym ruchu. Instalacje wspierają bezpieczeństwo i komunikację ze służbami ratunkowymi, umożliwiają dostęp do sieci w sytuacjach kryzysowych, monitoring i alarmy.

Bardziej zaawansowane czujniki umożliwiają sterowanie lampą przez jej włączanie, wyłączanie, a nawet regulację jasności świecenia.

DAS (Distributed Antenna System)

System antenowy DAS jest zasilany sygnałem komórkowym z zewnątrz, np. ze stacji bazowej, po czym rozprowadza sygnał po danej przestrzeni, np. w całym budynku.
Istnieją trzy główne typy systemów dystrybucji DAS:

  • aktywny
  • pasywny
  • hybrydowy

DAS pasywny to instalacja wewnątrzbudynkowa zapewniająca właściwy poziom sygnału na terenie całego obiektu (centra handlowe, hotele, muzea, miejsca użyteczności publicznej). Taka instalacja umożliwia rozprowadzenie sygnału radiowego po całym budynku z pomieszczenia (źródła), w którym znajdują się stacje bazowe operatorów.

DAS aktywny realizuje identyczne funkcje jak pasywny, przy czym źródłem rozprowadzanego sygnału radiowego są moduły radiowe Active DAS. Instalacja składa się z sieci aktywnych modułów radiowych rozmieszczonych w budynku i połączonych światłowodem Możliwe jest geograficzne rozdzielenie lokalizacji stacji bazowych operatorów komórkowych, a budynku i pomieszczeń do pokrycia instalacją DAS.

DAS hybrydowy łączy w sobie cechy systemów pasywnych i aktywnych. Urządzenia radiowe aktywne i anteny są montowane oddzielnie, dzięki czemu system może wykorzystywać zarówno kabel światłowodowy, jak i kabel koncentryczny do rozprowadzania sygnału w całym obiekcie.

OFERTA EMITEL

Emitel będący ekspertem w zakresie łączności radiowej oferuje nowoczesne systemy komunikacji bezprzewodowej zapewniające zasięg telefonii komórkowej. Proponowane rozwiązania zakłada zaprojektowanie, wybudowanie i współdzielenie instalacji DAS przez operatorów telefonii komórkowej.

Przykładowe realizacje:

Realizacja DAS outdoor – Wilanów

Przykładowe realizacje:

Realizacja DAS outdoor – Wilanów

Emitel zaprojektował i wdrożył rozwiązanie zapewniające zasięg w miejscu, w którym brak możliwości budowy tradycyjnych nadajników komórkowych – w warszawskiej dzielnicy Wilanów.

W projekcie zintegrowano infrastrukturę miejską (latarnie) z nadajnikami telefonii komórkowej, współdzielonymi przez wszystkich operatorów, dzięki czemu powstał atrakcyjny design dopasowany do lokalnej architektury.
Rezultatem prac jest unikalna konstrukcja inteligentnego słupa.

Emitel zaprojektował i wdrożył rozwiązanie zapewniające zasięg w miejscu, w którym brak możliwości budowy Wyposażenie opcjonalne:
 
•   Zegar o dużej dokładności synchronizowany sygnałem GPS
•   Możliwość zmiany rodzaju ozdoby (zegara) na inne elementy ozdobne lub użytkowe np. instalacja ulicznej oprawy oświetleniowej
•   Stały monitoring zabezpieczeń
•   Alarm otwarcia drzwiczek
•   Podświetlenie zegara i osłony anten
•   Możliwość dodania urządzeń WiFi, LoRaWAN
•   Czujniki jakości powietrza z sygnalizacją
•   Obsługa sieci 5G
•   Elektroniczne tablice informacyjne
•   Kamery monitoringu miejskiego

Główne cechy wdrożonego rozwiązania:
 
•   Poprawa jakości połączeń głosowych i transmisji danych poprzez zwiększenie zasięgu i przepustowości sieci komórkowej
•   Rozwiązanie dla wielu operatorów umożliwiające współdzielenie infrastruktury dla wszystkich pasm i technologii
•   Agnostyczne technicznie. Możliwość instalacji sprzętu dowolnego producenta
•   Projekt i wykonanie dostosowane do wymagających warunków klimatycznych

Przykładowe realizacje:

Realizacja DAS w muzeum

Przykładowe realizacje:

Realizacja DAS w muzeum

Emitel we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin zaprojektował i wdrożył wewnętrzną instalację antenową DAS zapewniającą zasięg telefonii komórkowej. Rozproszony pasywny system antenowy DAS to sieć przestrzennie oddzielonych węzłów antenowych połączonych ze wspólnym źródłem za pośrednictwem nośnika transportowego, który zapewnia usługę bezprzewodową w obrębie danego obszaru geograficznego np. budynku.
Już na etapie budowy muzeum pojawił się problem z brakiem zasięgu telefonii komórkowej. Powodami braku zasięgu była lokalizacja wystawy stałej w części podziemnej oraz zastosowane materiały budowlane – dekoracyjna elewacja i żelbetonowe konstrukcja.

Rozwiązanie wdrożone przez Emitel rozwiązało problem braku usług komórkowych wewnątrz budynku. Instalacja przygotowana jest do obsługi wszystkich aktualnie wykorzystywanych przez operatorów częstotliwości komórkowych. Zastosowane anteny i komponenty przystosowane są do pracy w paśmie do 3800MHz, możliwe więc będzie wykorzystanie jej w planowanym do udostepnienia operatorom paśmie 3,6GHz (system 5G).

Zaprojektowana instalacja antenowa, jako rozwiązanie całkowicie pasywne, nie generuje u Inwestora żadnych kosztów związanych z jej utrzymaniem.

Projekty realizowane przez Emitel są otwarte dla wszystkich podmiotów zainteresowanych współpracą. Zapraszamy!

Chcesz współpracować z nami i zgłosić swój projekt? Masz dodatkowe pytania lub wątpliwości? Kliknij poniżej, uzupełnij formularz a my się z Tobą skontaktujemy.