Refarming 700MHz

Informacje na temat refamingu multipleksów
i planowego przejścia na nowy standard nadawania DVB-T2 / HEVC.

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej część pasma obecnie wykorzystywanego przez telewizję naziemną zostanie przeznaczone na rozwój telefonii komórkowej w standardzie 5G. Powoduje to konieczność zwolnienia pasma 700MHz oraz reorganizację multipleksów telewizji naziemnej. Proces ten jest nazywany „refarmingiem” częstotliwości.

Etap 1 – zmiany 29/30 marca 2020

W tym etapie nastąpi zmiana częstotliwości nadawania multipleksów MUX-1 oraz MUX-4 telewizji naziemnej w województwo zachodniopomorskim.

 


 

Zmiany częstotliwości nadawania MUX-1 telewizji naziemnej w województwie zachodniopomorskim. W nocy z 29 na 30 marca br. (z niedzieli na poniedziałek) dojdzie do zmiany częstotliwości nadawania programów telewizji naziemnej w ramach Multipleksu 1 oraz 4. Zmiany dotyczą wyłącznie obszarów Białogardu i Koszalina… czytaj dalej

 

Najczęściej zadawanie pytania

 • Na czym polegają zmiany w tym etapie?

Zmiany dotyczyć będą Białogardu i Koszalina. Sygnały zostaną wówczas przeniesione odpowiednio z kanału 45 (666MHz) na 21 (474MHz) w przypadku MUX-1 oraz 40 (626MHz) na 28 (530MHz) w przypadku MUX-4. Niektóre odbiorniki przy skanowaniu ręcznym wymagają podania częstotliwości.

 • Kiedy nastąpi zmiana?

Przełączenie nastąpi w nocy z 29 na 30 marca br. (z niedzieli na poniedziałek) pomiędzy godziną 24:00 a 5:00 rano.

 • Jak przygotować się do zmian?

Zmiana częstotliwości nadawania będzie wymagała ponownego zaprogramowania odbiornika, o ile sam nie wyszuka kanałów. Nowe telewizory okresowo sprawdzają zmiany i aktualizują listę kanałów więc większość widzów nie powinna zauważyć zmiany.

 • Jakie programy są na MUX-1?

W multipleksie pierwszym nadawane są programy TVP ABC, EskaTV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, StopklatkaTV, FokusTV.

 • Jakie programy są na MUX-4?

MUX-4 to telewizja mobilna Cyfrowego Polsatu. Usługa płatna w dedykowanych odbiornikach. Szczegółowe informacje są na stronie operatora – Cyfrowy Polsat.

 • Które miejscowości w zachodniopomorskim będą objęte zmianą w pierwszym etapie?

W zasięgu emisji MUX-1 z obiektu RTCN Białogard / Sławoborze znajdują się gminy: Barwice, Będzino, Białogard, Biesiekierz, Bobolice, Brojce, Brzeźno, Czaplinek, Dobra, Drawsko – Pomorskie, Dygowo, Golczewo, Gościno, Gryfice, Grzmiąca, Ińsko, Kamień pomorski, Karlino, Karnice, Kołobrzeg, Koszalin, Łobez, Manowo, Maszewo, Mielno, Nowogard, Ostrowice, Płoty, Połczyn-Zdrój, Przybiernów, Rąbino, Radowo Małe, Resko, Rewal, Ryman, Siemył, Sławoborze, Świdwin, Świerzno, Świeszyno, Trzebiatów, Tychowo, Ustronie morskie, Węgorzyno, Złocieniec.

 • Po co te zmiany?

Nadchodzące zmiany to przeniesienie multipleksów telewizji naziemnej z częstotliwości 694 -790 MHz do niższego zakresu 470 – 694 MHz. Ma to związek z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz przez kraje Unii Europejskiej na potrzeby operatorów komórkowych (usługi 5G), a także w związku z zapowiadanym w 2022 roku przejściem na nadawanie w standardzie DVB-T2/HEVC. Zmiany są zgodne z zarządzeniem Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 17 stycznia 2020 roku w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470-790 MHz.

 • Jak dostroić telewizor do nowych częstotliwości?

Większość odbiorników powinna dostroić się automatycznie. Nowe kanały można też z łatwością wyszukać samemu. Wchodzimy w menu telewizora: wybieramy opcję instalacja a następnie automatyczne strojenie. Chwilę czekamy i po dostrojeniu kanały powinny pojawić się na liście programów w odbiorniku telewizyjnym.

 • Ustawiłem kanały ale kanałów nie odbieram. Co muszę zrobić?

Trzeba sprawdzić i poprawić wszystkie połączenia, ewentualnie, Proszę sprawdzić wszystkie wtyczki i złącza czy są dobrze osadzone na końcach kabla.

 • W którą stronę ustawić antenę?

Zmiany nie spowodują konieczności ponownego ustawienia anten odbiorczych.

 • Jaki jest numer telefonu do Instalatora?

Polecamy wyszukanie usług instalatora anten w swojej najbliższej okolicy lub zapytać o radę w sklepie ze sprzętem RTV.

Gdzie znaleźć więcej informacji?

 

Infolinia
telewizja cyfrowa

Infolinia Emitel na temat odbioru
multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej
MUX-1, MUX-2, MUX-3 i MUX-8.

Telefon:

12 627 32 80

Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku
w godzinach 8:00 – 20:00.

Przed kontaktem z Infolinią zachęcamy do zapoznania się z materiałami na temat naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T dostępnymi na stronie Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T i jej podstronach. W szczególności, informacje o uruchomionych nadajnikach DVB-T oraz zasięgach poszczególnych multipleksów znajdują się na stronie Aktualne parametry emisji DVB-T w Polsce oraz w aplikacji EmiMaps. Zachęcamy również do dyskusji na temat telewizji cyfrowej na naszym forum dyskusyjnym znajdującym się pod adresem https://forum.emitel.pl