Odbiór RTV Odbiór radiofonii cyfrowej DAB+

Naziemna radiofonia cyfrowa DAB+ jest emitowana w Polsce, podobnie jak w całej Europie, w pasmie VHF (174 – 230MHz). Jest to tzw. III zakres TV, kanały 5 – 21. Pasmo L (1452 – 1492 MHz), początkowo przewidywane dla naziemnej radiofonii rozsiewczej, zgodnie z najnowszymi decyzjami, nie będzie wykorzystywane w Polsce.

Budowa sieci radia cyfrowego w Polsce rozpoczęła się w października 2013 roku. Początkowo sieć obejmować będzie duże miasta i ich okolice, następnie stopniowo sygnałem zostanie pokryty cały kraj. Budowa sieci zakończy się w 2020 roku. Aktualna lista obiektów nadawczych emitujących sygnał radia cyfrowego, wraz z ich parametrami, znajduje się na stronie internetowej firmy Emitel pod adresem: https://www.emitel.pl/strefa-klienta/odbior-rtv/sprawdz-parametry-emisji/. Wprawdzie docelowo przewidziano możliwość korzystania z odbiorników przenośnych w całym kraju (99,5% pokrycia), jednakże w trakcie trwania budowy sieci, możliwość korzystania z wbudowanych w odbiornik anten zależeć będzie od lokalizacji punktu odbioru. W miejscach bardziej oddalonych od nadajników konieczne może być użycie anten dachowych lub też na razie odbiór nie będzie możliwy.

Parametry odbiorników

Praktycznie wszystkie odbiorniki DAB+ bez problemu odbierają cyfrowe programy radiowe nadawane w Polsce, należy jednak zwrócić uwagę na prawidłową obsługę liter specyficznych dla języka polskiego w nazwach stacji i napisach ekranowych. Odbiorniki przygotowane dla potrzeb innych rynków, importowane do naszego kraju, z reguły nie obsługują prawidłowo polskich znaków.

Odbiór naziemnej radiofonii cyfrowej w Polsce możliwy jest za pomocą odbiorników
obsługujących standard DAB+. Odbiorniki obsługujące jedynie starszą wersję standardu DAB (bez plusa) nie umożliwiają odbioru radia cyfrowego w Polsce.

Aby wskazać, jakie parametry powinny mieć odbiorniki by prawidłowo odbierać wszystkie usługi emitowane w ramach naziemnej radiofonii cyfrowej w Polsce, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała „Stanowisko Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 8 lipca 2014 roku w sprawie radiowych odbiorników cyfrowych DAB+” stanowiące zbiór rekomendacji dla producentów i importerów odbiorników, a jednocześnie poradnik dla osób planujących zakup odbiornika DAB+.
Wspominany dokument można znaleźć pod adresem: www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/Portals/0/stanowiska/2014/stanowisko-krrit-z-dnia-8-lipca.pdf

Rodzaje odbiorników

Dostępność odbiorników DAB+ stale się zwiększa. Dostępne są urządzenia stacjonarne i przenośne. Coraz więcej samochodów jest oferowanych z opcją odbioru DAB+. Dodatkowo, każdy odbiornik DAB/DAB+ musi umożliwiać odbiór radiofonii analogowej FM. Zasada ta nie dotyczy jedynie urządzeń (przystawek) rozszerzających funkcje odbiorników FM o odbiór DAB/DAB+.

Poza kompletnymi odbiornikami dostępne są także urządzenia, oferowane przez niezależnych producentów, umożliwiające dodanie funkcji odbioru DAB+ do domowych i samochodowych zestawów audio. Urządzenie takie, w zależności od konstrukcji, podłącza się do posiadanego sprzętu złączami analogowymi (L+R) lub cyfrowymi (S-PDIF). W przypadku urządzeń samochodowych możliwe jest także wykorzystanie mikro nadajnika FM, by stacje DAB+ odbierać na zainstalowanym w samochodzie odbiorniku, bez konieczność jego wymiany lub rozbudowy.