FAQ Jak wybrać odbiornik telewizji naziemnej?

Obecnie do właściwego odbioru naziemnej telewizji cyfrowej niezbędny jest telewizor wyposażony w tuner DVB-T (zgodny z MPEG-4/AVC) albo set-top box – zewnętrzny dekoder umożliwiający, po podłączeniu do telewizora, odbiór naziemnej telewizji cyfrowej.
W 2022 roku nastąpi zmiana standardu nadawania na DVB-T2/HEVC.

Minister cyfryzacji ustalił wymagania techniczno-eksploatacyjne dla odbiorników naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T i DVB-T2 w „Rozporządzeniu Ministra Cyfryzacji z z dnia 7 października 2019 r. w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych”. (Dziennik Ustaw 2019 r. poz. 2125)

Osoby planujące zakup odbiornika zintegrowanego (tzn. telewizora wyposażonego w tuner oraz dekoder) albo specjalnej przystawki (tzw. STB – set-top box), już dzisiaj powinny się upewnić, czy sprzęt spełnia wymagania określone w rozporządzeniu, które przewiduje m.in.:

  • standard emisji DVB-T2 (Digital Video Broadcasting – Terrestrial 2)
  • dla sygnału wizji obsługę formatu HD kodowanego w standardzie HEVC (H.265) oraz SD i HD kodowanych w standardzie MPEG-4 część 10 (H.264/AVC)
  • dla sygnału fonii obsługę formatów od mono, poprzez stereo i dwa dźwięki, aż do dźwięku dookólnego 5.1. kodowanych w systemie MPEG-2 Warstwa II oraz E-AC3 (Dolby Digital Plus)

Szczegółowe techniczne informacje dotyczące sprzętu zawarte są w „Rozporządzeniu Ministra Cyfryzacji z z dnia 7 października 2019 r. w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych”. (Dziennik Ustaw 2019 r. poz. 2125)