Odbiór RTV Najczęściej zadawane pytania

    Co to jest naziemna telewizja cyfrowa?

    Naziemna telewizja cyfrowa to metoda przesyłania programów telewizyjnych do odbiorców indywidualnych – widzów – z wykorzystaniem naziemnej infrastruktury nadawczej. Wprowadzenie telewizji cyfrowej wynika z potrzeby zwiększenia efektywności wykorzystania częstotliwości oraz wprowadzenia nowych usług, nie możliwych do realizacji w technice analogowej. Aby uniknąć fragmentacji rynku zdecydowano, że w Europie wprowadzana będzie naziemna telewizji cyfrowa w standardzie DVB-T oraz jego nowszej wersji DVB-T2.

    Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T/T2 wprowadzana całej Europie, sukcesywnie zastąpiła telewizję analogową oferując poza zwiększeniem ilości programów oferuje lepszą jakość obrazu i dźwięku, a także dodanie wielu ścieżek dźwiękowych do programu, dźwięku przestrzennego, przewodnika po programach (EPG). Możliwe jest także dodawanie usług interaktywnych oraz serwisów płatnych.

    W celu uporządkowania procesu cyfryzacji w Regionie 1 (Europa, Afryka, Bliski Wschód), w 2006 roku, w Genewie, odbyła się konferencja planistyczna (znana jako GE06), na której zatwierdzono plan podziału kanałów częstotliwości dla całego kontynentu. W wyniku ustaleń konferencji GE06 dla Polski przydzielono 8 niezależnych pokryć (multipleksów). Sześć w zakresie częstotliwości 470 – 790MHz (w kanałach 21 – 60). Jedno w zakresie 790 – 862 MHZ (kanały 61 – 69) oraz jedno w zakresie 174 – 230 MHz (kanały 6 – 12).

    Co to jest multiplex?

    Multipleks to pakiet kanałów nadawanych cyfrowo wraz z usługami dodatkowymi z wykorzystaniem jednego kanału częstotliwości. Oznacza to, że w miejscu zajmowanym dawniej przez jeden analogowy kanał telewizyjny, możliwe jest umieszczenie wielu programów nadawanych cyfrowo. Potocznie multipleksem nazywa się też zestaw kanałów częstotliwości wykorzystywanych do nadawania tych samych programów na zadanym obszarze, np. na terenie całego kraju. MUX jest skrótem pochodzącym od angielskiego określenia multipleksu.

    Co trzeba zrobić by móc oglądać naziemną telewizję cyfrową?

    Do odbioru telewizji cyfrowej niezbędny jest dedykowany dekoder/odbiornik. W nowoczesnych telewizorach jest on integralną częścią składową urządzenia. W przypadku starszych telewizorów konieczne jest zakupienie zewnętrznego urządzenia – „set top box”. Urządzenie instaluje się pomiędzy anteną (instalacją antenową), a odbiornikiem telewizyjnym. Do odbioru telewizji cyfrowej DVB-T stosuje się takie same anteny jak do odbioru telewizji analogowej.

    Zalecane jest stosowanie anten wieloelementowych i w miarę możliwości rezygnacja ze wzmacniaczy antenowych. Anteny pokojowe mogą być stosowane tylko w miejscach o dużym natężeniu sygnału. Antenę należy skierować na najbliższy obiekt nadawczy emitujący telewizję cyfrową DVB-T2, a następnie zaprogramować odbiornik, zgodnie z instrukcją użytkownika, na odbiór kanałów cyfrowych.

    Przy doborze anten należy zwrócić uwagę na pasmo robocze anteny oraz polaryzację sygnału. Multipleksy MUX-1, MUX-2 i MUX-3 nadawane są w paśmie UHF. Multipleks MUX-8 nadawany jest w paśmie VHF.

    Jak wybrać odbiornik telewizji naziemnej?

    Obecnie do właściwego odbioru naziemnej telewizji cyfrowej niezbędny jest telewizor wyposażony w tuner DVB-T (zgodny z MPEG-4/AVC) albo set-top box – zewnętrzny dekoder umożliwiający, po podłączeniu do telewizora, odbiór naziemnej telewizji cyfrowej.

    W 2022 roku nastąpi zmiana standardu nadawania na DVB-T2/HEVC.

    Warto już dzisiaj sprawdzić czy telewizor, który mamy jest dostosowany do nadchodzących zmian. Parametry telewizora można sprawdzić w instrukcji obsługi lub w internecie, np. na stronie producenta.

    Jeśli rozważamy kupno nowego telewizora, warto zapytać sprzedawcy, czy interesujący nas model telewizora posiada właściwe parametry. Część odbiorników w polskich domach posiada już odpowiedni system.

    Jeżeli jednak Twój telewizor nie jest przystosowany do odbioru standardu DVB-T2/HEVC, nie musisz kupować nowego. Możesz zaopatrzyć się w specjalny dekoder (tak zwany STB – Set Top Box), który umożliwi odbiór telewizji w nowym standardzie.

    Wybierając nowy odbiornik upewnij się, że obsługuje co najmniej:

    • Standard DVB-T2
    • Kompresję obrazu HEVC (H.265)
    • Odbiór programów HDTV
    • Kompresję dźwięku E-AC3 (DolbyDigital Plus)
    • Telewizję hybrydową HbbTV w wersji minimum 2.0.1
      (dotyczy tylko odbiorników interaktywnych)

    Minimalne wymagania dla odbiorników DVB-T2 /HEVC określają:
    Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 7 października 2019 r. w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych.
    oraz
    Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 8 grudnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych.

    Co oznacza refarming pasma 700MHz?

    Refarming oznaczana konieczność przeniesienie multipleksów telewizji naziemnej z częstotliwości 694 -790 MHz do niższego zakresu 470 – 694 MHz. Ma to związek z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz przez kraje Unii Europejskiej na potrzeby operatorów komórkowych (usługi 5G), a także w związku z zapowiadanym w 2022 roku przejściem na nadawanie w standardzie DVB-T2/HEVC. Zmiany są zgodne z zarządzeniem Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 17 stycznia 2020 roku w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470-790 MHz.

    Większość odbiorników powinna dostroić się automatycznie. Nowe kanały można też z łatwością wyszukać samemu. Wchodzimy w menu telewizora: wybieramy opcję instalacja a następnie automatyczne strojenie. Chwilę czekamy i po dostrojeniu kanały powinny pojawić się na liście programów w odbiorniku telewizyjnym.

    Jak przygotować się do zmian standardu nadawania?

    Warto już dzisiaj sprawdzić czy telewizor, który mamy jest dostosowany do nadchodzących zmian. Parametry telewizora można sprawdzić w instrukcji obsługi lub w internecie, np. na stronie producenta.

    Jeśli rozważamy kupno nowego telewizora, warto zapytać sprzedawcy czy interesujący nas model telewizora posiada właściwe parametry. Część odbiorników w polskich domach posiada już odpowiedni system.

    Jeżeli jednak Twój telewizor nie jest przystosowany do odbioru standardu DVB-T2/HEVC nie musisz kupować nowego. Możesz zaopatrzyć się w specjalny dekoder, który umożliwi odbiór telewizji w nowym standardzie.

    Na czym polegają zmiany kanałów w ramach procesu refarmingu?

    Zmiana częstotliwości nadawania wymaga ponownego zaprogramowania odbiornika, o ile sam nie wyszuka kanałów. Nowe telewizory okresowo sprawdzają zmiany i aktualizują listę kanałów, więc większość widzów nie powinna zauważyć zmiany.

    Zmiany nie powodują konieczności ponownego ustawienia anten odbiorczych.

    Dlaczego nastąpią zmiany w standardzie nadawania MUX-3?

    Emisja telewizji naziemnej w standardzie DVB-T/MPEG4 prowadzona jest już 10 lat a sam standard pojawił się na świecie dużo wcześniej. Planowana W Polsce zmiana standardu nadawania MUX-3 na nowszy i bardziej efektywny standard DVB-T2/HEVC umożliwi wprowadzenie nowych kanałów telewizyjnych do oferty telewizji naziemnej. Wszystkie kanały będą mogły być emitowane w jakości HD a niektóre być może nawet w jakości 4K.

    To korzystne zmiany dla telewidzów. Po zmianie standardu nadawania, wszystkie programy będą mogły być emitowane w dużo lepszej jakości HD. Ponadto, nowy, bardziej efektywny standard umożliwi nadawcom dodanie nowych programów.
    .

    Kiedy nastąpią zmiany w standardzie nadawania MUX-3 na DVB-T2/HEVC?

    Pierwszy etap przełączeń na nowy standard zostanie przeprowadzony w nocy z 14 na 15 grudnia i obejmie zachodnią część Polski, tj. województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie i śląskie.

    W drugim etapie, w nocy z 18 na 19 grudnia, przełączenie będzie miało miejsce we wschodniej części Polski, tj. w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim.

    Gdzie znajdę więcej informacji o naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce?

    Więcej szczegółów technicznych oraz porady ekspertów można uzyskać na forum dyskusyjnym znajdującym się pod adresem forum.emitel.pl
    Aktualne parametry stacji nadawczych można sprawdzić na stronie www.emitel.pl/strefa-klienta/odbior-rtv/sprawdz-parametry-emisji/

    Plan zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470–790MHz Zarządzenie Prezesa UKE.
    Urząd Komunikacji Elektronicznej -> UKE
    Krajowa Rady Radiofonii i Telewizji -> KRRiT